Pobieranie materiału do badań odbywa się w godzinach od 07:30 do 09:00 w każdy wtorek i czwartek.

 Badanie krwi

Krew należy pobierać na czczo ok. 12 godzin po przyjęciu ostatniego posiłku (po posiłku następuje wzrost pewnych parametrów we krwi wskutek wchłaniania i metabolizmu składników pożywienia)

 

 Badanie ogólne moczu

Mocz na badanie ogólne przyjmujemy w plastikowych pojemnikach zakupionych w aptece.

    Instrukcja pobrania próbki moczu do badania ogólnego:

  • Mocz do badania pobieramy z pierwszej porannej porcji moczu (środkowy strumień) oddanego rano po nocnym spoczynku ; nie należy pobierać moczu po znacznym i długotrwałym wysiłku fizycznym

  • Przed oddaniem moczu do badania należy umyć wodą zewnętrzne narządy moczowo–płciowe.

  • Mocz należy zebrać do czystego, szczelnie zamykanego pojemnika w ilości ok. 50 ml.

  • Pobieranie moczu u noworodków i niemowląt wymaga zastosowania specjalnych woreczków foliowych, które przyklejamy do skóry po umyciu wodą okolic narządów moczowo - płciowych. U kobiet w czasie menstruacji i w okresie okołomenstruacyjnym badań moczu nie wykonujemy.

 

 Badanie kału na krew utajoną

Kał na badanie przyjmujemy pojemnikach zakupionych w aptece.

Na trzy dni przed badaniem należy stosować dietę bezmięsną, bogatą w błonnik (jednak trzeba unikać zielonych warzyw). Ponadto nie powinno się zażywać preparatów z witaminą C, żelazem. Nie wolno także sięgać po alkohol i aspirynę, gdyż mogą spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego.

W celu ułatwienia wypróżnienia nie należy stosować środków przeczyszczających (nie tylko tabletek, lecz także czopków czy wlewek przeczyszczających, gdyż mogą spowodować drobne urazy błony śluzowej i delikatne krwawienie). Aby ułatwić wypróżnienia, warto zwiększyć ilość spożywanych w diecie płynów.

 

 Badanie kału na pasożyty

Kał należy oddać do plastikowego pojemnika zakupionego w aptece. Kału nie pobierać z urządzeń sanitarnych! Za pomocą łopatki znajdującej się w plastikowym pojemniku do kału pobrać z kilku miejsc stolca porcję kału wielkości orzecha laskowego. Kał nie powinien mieć kontaktu z wodą, moczem lub detergentami